Planinsko društvo
Alpinistični odsek
Športno plezalni odsek
Mladinski odsek
Planinska sekcija Vinarje
Sekcija veteranov
Turnokolesarska sekcija
Akademsko planinsko društvo Kozjak Maribor   
novice koledar fotografije forum video članki kontakti
ISKANJE
 
VSTOP ZA ČLANE
Uporabnik:

Geslo:
 zapomni si me

Pridobi geslo
Domov > Novice > Planinsko društvo OSTALE NOVICE
Ogledov: 2352      

 Teden kulture


Dodano: 23.02.2012

Planinsko društvo Fram vabi v ponedeljek 27.2. ob 18. uri na predavanje Martine Krajnc Ekvador z Galapagosom v gradu Rače.

V torek bo v kinu Udarnik projekcija dveh nagrajenih plezalnih filmov "Asgard Jamming" in "Baffin – Otok otrok". VABLJENI!

Ekvador z Galapagosom (Grad Rače, 27.2. ob 18. uri, VSTOPNINE NI!)

Ekvador prištevajo med deset najbolj raznolikih držav sveta. To je država, ki ne ponuja le raznolikosti pokrajine, kjer še tako zahtevni popotniki najdejo kaj zase (od popolnega miru v prečudoviti naravi do vznemirjenja ob izbruhu vulkana), pač pa tudi barvitost in lepote rastlinskega in živalskega sveta ter drugačnost načina življenja daleč stran od ponorelega sveta. Galapaški otoki, osamljeno vulkansko otočje, ki je ime dobilo po orjaških želvah, kjer se lahko živalim v njihovem naravnem okolju približaš kot nikjer drugje, zares zasluži pozornost, kot je ugotovil že C. Darwin. Raznolikosti Ekvadorja, kot tudi skrivnostno lepoto nekaj otokov Galapaškega otočja, nam bo predstavila Martina Krajnc, ljubiteljica popotovanj po deželah sveta, ki zlasti uživa v spoznavanju drugačnega načina življenja. Popeljala nas bo na pot, na kateri se bomo ustavili na ekvatorju, obiskali Mindo – s stotinami vrst metuljev in kolibrijev, prebili se bomo skozi amazonsko džunglo z vsemi svojimi skritimi lepotami in pestrim živalskim svetom (obisk šamana, lovljenje piranh, iskanje anakond, kajmanov…), po »aveniji vulkanov« v Andih (kjer ne bomo izpustili najvišjega delujočega vulkana na svetu Cotopaxi in obiska indijanskih vasic) in nazadnje se bomo, ob vseh presenečenjih, ki nas čakajo na poti, odpočili na peščenih plažah Galapagosa, kjer bomo uživali v družbi živali, ki jih lahko najdemo le tu. Na koncu se bomo morda odločili, da se tudi sami podamo na pot iskanja svojega najljubšega kotička pod soncem – Martina je prepričana, da bi ga našel vsak od nas, pa ne samo enega.

Asgard Jamming (Kino Udarnik, 28.2. ob 20. uri, VSTOPNINA: 4 EUR)

Nagrada za najboljši plezalni film na 4. IMFFD-ju, Belgija 2009 / 50’

45 dni, 0 noči, 600 kilometrov peš, 11 dni življenja v navpični steni, 4 fantje, eno dekle... Nicolas Favresse, Sean Villanueva, Olivier Favresse, Stephane Hanssens in Silvia Vidal se odpravijo na plezalno odpravo na Baffinove otoke, na skrajni sever kanadskega ozemlja. Dostopa do gore Asgard, ki predstavlja njihov cilj, je okoli 60 kilometrov, vendar morajo plezalci petkrat nazaj na izhodišče, da bi spravili vso potrebno opremo in hrano v bazni tabor. Končni seštevek je nič manj kot 600 prehojenih kilometrov. V severozahodni steni Mount Asgarda preživijo 11 dni. Odprava od njih zahteva mnogo več, kot so si morda predstavljali pred odhodom v ta čudoviti svet skale in ledu.

Baffin – otok otrok (enako kot Asgard Jamming)

Glavna nagrada mesta Domžale na 2.IMFFD-ju, Francija, 2007 / 40´

Leta 2002 se šest plezalskih prijateljev odpravi na potovanje v območje Polarnega kroga, da bi odkrivali prostranosti severozahodnega Nunavuta v Kanadi. Prava avantura je že priti na ta konec planeta, v izgubljeno deželo ledu in mraza, kjer so temperature stalno okrog dvajset, trideset stopinj pod ničlo. V naselju Clyde River Village, kjer živi okoli osemsto Inuitov, jih pričaka »topel« sprejem domačinov. Z njihovo pomočjo jim uspe priti do ogromnih fjordov na vzhodni obali otoka Baffin. Tu nameravajo plezati na vrh fjordov in izvajati BASE-jump skoke za hiter povratek v dolino. Poleg tega pa si privoščijo še vse kaj drugega. V popolnem svetu zimskih iger na snegu na smejo manjkati smuči, snežne deske, padala, oprema za snežno kajtanje in podobne priprave za zimske norosti. Dobrodošli na Baffin... otok za velike otroke!

Nepal - dežela templjev in visokih gora (29. 2. 2012 ob 18. uri v Klubu KMŠ, VSTOPNINE NI!)

Klub mariborskih študentov vabi na potopisno predavanje v sredo, 29. 2. 2012 ob 18. uri v Klubu KMŠ na Pristaniški ulici 2 v Mariboru. Odpravili se bomo na pot proti Nepalu. Vstopnine ni!

Predaval bo Boris Strmšek, po vzdevku Strmina, ki je alpinist, popotnik, publicist, fotograf in še marsikaj. Popeljal nas bo po ulicah Katmanduja, potikali se bomo po hindujskih in budističnih templjih, skozi globoke doline med riževimi polji in skozi prijazne ter pisane vasice, čez pragozd in visokogorske pašnike pod najvišjimi gorami na svetu, čez visokogorske prelaze in po nižinah ob indijski meji. Strmšek bo predstavil, kako poteka gorniška šola za nepalske vodnike v Mananški dolini pod Anapurnami, kjer je delal kot inštruktor, prehodili bomo znameniti treking okoli Anapurn ter seveda tistega pod najvišjo goro na svetu Mount Everest, plezali bomo v steni himalajskega sedemtisočaka, se z raftom spustili po reki Trisul, z lesenimi čolni po reki Rapti v Narodnem parku Chitwan, kjer bomo tudi jahali slone, se z njimi kopali v rekah, iskali po džungli nosoroge, se družili z domačini in še marsikaj.

Boris Strmšek je med drugim tudi specialist za razna višinska dela, arborist in drevesni plezalec. Povzpel se je na številne vrhove v domačih in tujih gorstvih, med drugim je celo petkrat stal na vrhu najvišje gore Južne Amerike – Aconcague (6960 m), z vrha katere je tudi smučal kot prvi Slovenec in eden redkih nasploh. S smučmi se je prav tako spustil z najvišje gore Severne Amerike – 6194 m visokega Denalija na Aljaski, še višje pa z vrha Pik Lenina (7134 m) v Pamirju na meji med Kirgizijo in Tadžikistanom. Na afriške ravnine je zrl z vrha najvišje gore črne celine Kilimanjara (5895 m), povzpel se je čez stene in na vrhove celo v puščavah, kot sta Sahara in Atacama, plezal v Patagoniji, Himalaji, še največ pa seveda po slovenskih Alpah, Dolomitih in Centralnih Alpah. Ob skoraj 1200 alpinističnih vzponih je obiskal tudi vrsto držav in spoznaval zanimive kulture, pokrajine ter ljudi. Občasno se njegove reportaže iz gorskega sveta in potovanj pojavljajo v različnih medijih, za njim pa je tudi okoli 30 fotografskih razstav.

Čuj ti, v Nepalu se vidimo mi!

Komentarji - vidni samo prijavljenim!

Prikaži več novic

 
 
Oblikovanje, zamisel in izdelava: Bran©o   Gostujemo pri: MojStrežnik.com
Zadnji komentarji