Napotki za vpisovanje vzponov
Vzpone ovrednoti po najtežjih mestih in ne po povprečni oceni. Upoštevaj, kako si smer preplezal, in ne ocene iz vodnička. Osmica, ki si jo plezal tehnično, je npr. šestica ali A0.
V okencu Najtežje mesto izberi (zaradi lažjih statističnih obdelav) arabsko številko za oceno najtežjega mesta (Na primer: VI+ -> 6 ali 6a -> 6). Ustrezno prevedi ocene iz francoske ali ameriške lestvice.
Pri zimskih in lednih vzponih ter slapovih izberi za Najtežje mesto tehnično težavnost (tehnično stopnjo) in ne zahtevnosti (stopnje resnosti) ture. Na primer za Marjetico v Škarjah izberi 4 in ne III.
Ocenjevanje tehničnih težav v ledu: 1 - do 45° 2 - do 60°, lahko s krajšimi odstavki do 70° 3 - do 70°, lahko s krajšimi odstavki do 80° 4 - do 80°, lahko s krajšimi odstavki do 90° 5 - konstantno okoli 80° s krajšimi navpičnimi mesti 6 - pretežno navpična smer 7 - podobno kot 6 s tankim ali prostostoječim ledom
Pri zimskih pristopih ni potrebno v okencu Najtežje mesto izbrati ničesar, vendar izberi ustrezno oznako (zimski pristop nad 2000 / pristop nad 3500m) v Vrsti vzpona.
Za oceno alpinističnega spusta izberi za Najtežje mesto ustrezno oceno (Na primer: izbereš "3", če gre za alpinistični spust skozi Turski žleb, ki je ocenjen z S3). Seveda je potrebno pri Vrsti vzpona izbrati "alpinistični spust".
Vsak vzpon navedi le enkrat. V kolikor potekata vzpon in sestop po dveh različnih smereh, ju navedi ločeno.
V kolikor poteka (zimski) sestop po smeri normalnega pristopa ali po planinski poti, ga ne navajaj ločeno.
Za vse "mixerje": zaenkrat vpisujte kombinirane smeri (M) kot ledne slapove! |