Planinsko društvo
Alpinistični odsek
Športno plezalni odsek
Mladinski odsek
Planinska sekcija Vinarje
Sekcija veteranov
Turnokolesarska sekcija
Akademsko planinsko društvo Kozjak Maribor   
novice koledar fotografije forum video članki kontakti
ISKANJE
 
VSTOP ZA ČLANE
Uporabnik:

Geslo:
 zapomni si me

Pridobi geslo
Domov > Članki > Alpinistični odsek OSTALI ČLANKI
Ogledov: 2013      

 GRØNLAND


Dodano: 11.10.2009, Avtor: Franci Gselman

III. mariborska alpinistična odprava Grønland 80

S svojimi 2.176.000 km2 je Grønland največji otok, z 1.834.000 km2 še dokaj neobdelanega gorskega sveta pa za alpiniste vabljiv in hvaležen cilj.
V primerjavi z drugimi gorovji, kot so Hindukuš, Karakorum, Andi ali Aljaska je Grønland najcenejši in najdostopnejši in kot tak tudi najprimernejši za manjše, žepne odprave. Zaradi bližine – polet iz Kopenhagena na mednarodno letališče na Grønlandu Söndre Stronfjord traja 4 ure, so tudi transportni stroški, ki so pri vsaki odpravi glavna postavka, sorazmerno nizki. Gorski svet je po svoji zgradbi, višini in razmerah precej podoben onemu v evropskih Alpah, torej odpadejo stroški in problemi z nabavo specialne višinske opreme, nujne za višja gorstva.
Najprimernejši čas za obisk gora na Grønlandu sta julij in avgust, ko je čas polnočnega sonca in so povprečne temperature med 3 in 10 st. Celzija. Za alpiniste je na Grønlandu zanimivih več področij.

  •  Severni in severozahodni del sta še najmanj obdelana in zato najbolj privlačna, vendar skoraj ne prideta v poštev zaradi kompliciranega in dragega dostopa.
  • Zahodni in jugozahodni del sta najbolj obiskana in obdelana, saj so stene v neposredni bližini mest.
  • Zanimiva področja so okrog rta Evighed ter na otoku Disko. Zanimivo in slabo obdelano pa je gorovje na otoku Baffin, ki že pripada Kanadi.
  • Prava meka za alpiniste je na jugu blizu Kap Forvela na rtu Kettillsford, kjer se na obeh straneh fjorda razprostira 70 km dolga veriga vrhov.
  • Najbolj priljubljen je vzhodni del, severno od Angmagssalika, v trikotniku fjord Tassilag, francoski ledenik, Mont Forel (3368 m). Izhodišče za gorovje vzhodnega dela je v fjordu Tassilag, 150 km od Angmagssalka. Zaradi zelo spremenljivih ledenih razmer se je skoraj nemogoče v celoti držati doma planirane poti, večkrat odprave kar na licu mesta izberejo svoj cilj pač odvisno, v katerem fjordu lahko čoln pristane. Brez dvoma zanimive gore kot nalašč za »žepno« odpravo s 6 do 10 člani. In tudi mi smo si jih izbrali za cilj.

 

Komentarji - vidni samo prijavljenim!

Prikaži vse članke

 
 
Oblikovanje, zamisel in izdelava: Bran©o   Gostujemo pri: MojStrežnik.com
Zadnji komentarji